Adult Dance & Fitness Classes

Pay-Per-Class!

Term II: 2/5/2018 – 6/23/2018

Purchase Classes Here! - Printable Schedule

Class
Instructor
Day
Time
Hours
  • Advanced/Professional Ballet
    Ballet
    Randy Newsom
    Monday
    11:00 am - 12:30 pm
    n/a
    Ballet
    Birute Barodicaite
    Tuesday
    11:00 am - 12:30 pm
    n/a
    Ballet
    Randy Newsom
    Wednesday
    11:00 am - 12:30 pm
    n/a
    Ballet
    Birute Barodicaite
    Thursday
    11:00 am - 12:30 pm
    n/a
    Ballet
    Dolores Long/Katrina Levental
    Friday
    11:00 am - 12:30 pm
    n/a
  • Adult Ballet
    Beginner Teen Ballet*
    Katie Matteson Campana
    Monday
    6:00 pm - 7:30 pm
    1.5
    Beginner Ballet
    Vannessa Lake
    Monday
    7:30 pm - 9:00 pm
    n/a
    Advanced Ballet*
    Birute Barodicaite
    Tuesday
    6:00 pm - 7:30 pm
    n/a
    Advanced Ballet*
    Dolores Long
    Wednesday
    6:00 pm - 7:30 pm
    n/a
    Beginner/Intermediate Ballet
    Vannessa Lake
    Wednesday
    7:30 pm - 9:00 pm
    n/a
    Intermediate Ballet
    Birute Barodicaite
    Thursday
    6:00 pm - 7:30 pm
    n/a
    Men's Ballet*
    Rotating
    Thursday
    6:00 pm - 7:30 pm
    1.5
    Beginner Ballet
    Vannessa Lake
    Saturday
    9:30 am - 11:00 am
    n/a
    *Classes are combined with Advanced Youth Training Program participants.
  • BeMoved®
    BeMoved®
    Mari Jo Irbe
    Tuesday
    7:30 pm - 8:30 pm
    n/a
    BeMoved®
    Mari Jo Irbe
    Thursday
    8:00 am - 9:00 am
    n/a
    BeMoved®
    Mari Jo Irbe
    Saturday
    11:15 am - 12:15 pm
    n/a
    To learn more about BeMoved®, please visit www.bemoved-dance.com
  • Jazz
    Intermediate/Advanced Jazz*
    Julie Burman
    Monday
    6:00 pm - 7:30 pm
    1.5
    Beginning/Intermediate Jazz
    Tracy Vonder Haar
    Wednesday
    7:30 - 8:45 pm
    n/a
    *Classes are combined with Advanced Youth Training Program participants.
  • Pilates
    Mat Class
    Julie Schiller
    Tuesday
    6:00 pm - 7:00 pm
    n/a
    Mat Class
    Julie Schiller
    Saturday
    10:00 am -11:00 am
    n/a
    To learn more about Pilates Mat Classes or to schedule individual Pilates Sessions, please visit www.pilatespracticechicago.com
  • Afro Cuban
    Afro Cuban
    Victor Alexander
    Saturday
    12:45 pm - 2:15 pm
    n/a
  • Hip Hop
    Hip Hop
    Melissa Metro
    Tuesday
    7:30 pm - 8:30 pm
    n/a
  • Latin Dance
    Latin Dance
    Guillermo Garcia
    Thurday
    7:00 pm - 8:00 pm
    n/a
    Latin Dance
    Guillermo Garcia
    Saturday
    11:00 am - 12:00 pm
    n/a
  • Tap
    Broadway Tap Beg/Int
    Tracy Vonder Haar
    Monday
    7:30 pm - 8:30 pm
    n/a
    Advanced Tap*
    Jumaane Taylor
    Friday
    6:00 pm - 7:30 pm
    1.5
    *Classes are combined with Advanced Youth Training Program participants.

For the most up-to-date information on classes, including substitute teachers and cancellations, click HERE!